Winners announced on Sunday, February 24th.

Best Motion Picture of the Year
WINNER

No Country for Old Men (2007): Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Other Nominees:

Atonement (2007): Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster

Juno (2007): Lianne Halfon, Mason Novick, Russell Smith

Michael Clayton (2007): Sydney Pollack, Jennifer Fox, Kerry Orent

There Will Be Blood (2007): Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi, JoAnne Sellar
Best Performance by an Actor in a Leading Role
WINNER

Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood (2007)
Other Nominees:

George Clooney for Michael Clayton (2007)

Johnny Depp for Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)

Tommy Lee Jones for In the Valley of Elah (2007)

Viggo Mortensen for Eastern Promises (2007)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
WINNER

Marion Cotillard for Môme, La (2007)
Other Nominees:

Cate Blanchett for Elizabeth: The Golden Age (2007)

Julie Christie for Away from Her (2006)

Laura Linney for The Savages (2007)

Ellen Page for Juno (2007)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
WINNER

Javier Bardem for No Country for Old Men (2007)
Other Nominees:

Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007)

Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson's War (2007)

Hal Holbrook for Into the Wild (2007)

Tom Wilkinson for Michael Clayton (2007)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
WINNER

Tilda Swinton for Michael Clayton (2007)
Other Nominees:

Cate Blanchett for I'm Not There. (2007)

Ruby Dee for American Gangster (2007)

Saoirse Ronan for Atonement (2007)

Amy Ryan for Gone Baby Gone (2007)
Best Achievement in Directing
WINNER

Ethan Coen, Joel Coen for No Country for Old Men (2007)
Other Nominees:

Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood (2007)

Tony Gilroy for Michael Clayton (2007)

Jason Reitman for Juno (2007)

Julian Schnabel for Scaphandre et le papillon, Le (2007)
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
WINNER

Juno (2007): Diablo Cody
Other Nominees:

Lars and the Real Girl (2007): Nancy Oliver

Michael Clayton (2007): Tony Gilroy

Ratatouille (2007): Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco

The Savages (2007): Tamara Jenkins
Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
WINNER

No Country for Old Men (2007): Joel Coen, Ethan Coen
Other Nominees:

Atonement (2007): Christopher Hampton

Away from Her (2006): Sarah Polley

Scaphandre et le papillon, Le (2007): Ronald Harwood

There Will Be Blood (2007): Paul Thomas Anderson
Best Achievement in Cinematography
WINNER

There Will Be Blood (2007): Robert Elswit
Other Nominees:

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007): Roger Deakins

Atonement (2007): Seamus McGarvey

No Country for Old Men (2007): Roger Deakins

Scaphandre et le papillon, Le (2007): Janusz Kaminski
Best Achievement in Editing
WINNER

The Bourne Ultimatum (2007): Christopher Rouse
Other Nominees:

Scaphandre et le papillon, Le (2007): Juliette Welfling

Into the Wild (2007): Jay Cassidy

No Country for Old Men (2007): Ethan Coen, Joel Coen

There Will Be Blood (2007): Dylan Tichenor
Best Achievement in Art Direction
WINNER

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Other Nominees:

American Gangster (2007): Arthur Max, Beth A. Rubino

Atonement (2007): Sarah Greenwood, Katie Spencer

The Golden Compass (2007): Dennis Gassner, Anna Pinnock

There Will Be Blood (2007): Jack Fisk, Jim Erickson
Best Achievement in Costume Design
WINNER

Elizabeth: The Golden Age (2007): Alexandra Byrne
Other Nominees:

Across the Universe (2007): Albert Wolsky

Atonement (2007): Jacqueline Durran

Môme, La (2007): Marit Allen

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Colleen Atwood
Best Achievement in Makeup
WINNER

Môme, La (2007): Didier Lavergne, Jan Archibald
Other Nominees:

Norbit (2007): Rick Baker, Kazuhiro Tsuji

Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): Ve Neill, Martin Samuel
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
WINNER

Atonement (2007): Dario Marianelli
Other Nominees:

The Kite Runner (2007): Alberto Iglesias

Michael Clayton (2007): James Newton Howard

Ratatouille (2007): Michael Giacchino

3:10 to Yuma (2007): Marco Beltrami
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
WINNER

Once (2006): Glen Hansard, Markéta Irglová(“Falling Slowly” )
Other Nominees:

August Rush (2007): Jamal Joseph, Charles Mack, Tevin Thomas("Raise It Up")

Enchanted (2007): Alan Menken, Stephen Schwartz("Happy Working Song")

Enchanted (2007): Alan Menken, Stephen Schwartz("So Close")

Enchanted (2007): Alan Menken, Stephen Schwartz("That's How You Know")
Best Achievement in Sound
WINNER

The Bourne Ultimatum (2007): Scott Millan, David Parker, Kirk Francis
Other Nominees:

No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Semanick, Doc Kane

3:10 to Yuma (2007): Paul Massey, David Giammarco, Jim Stuebe

Transformers (2007): Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin
Best Achievement in Sound Editing
WINNER

The Bourne Ultimatum (2007): Karen M. Baker, Per Hallberg
Other Nominees:

No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay

Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Silvers

There Will Be Blood (2007): Matthew Wood

Transformers (2007): Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn
Best Achievement in Visual Effects
WINNER

The Golden Compass (2007): Michael L. Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood
Other Nominees:

Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier

Transformers (2007): Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, John Frazier
Best Animated Feature Film of the Year
WINNER

Ratatouille (2007): Brad Bird
Other Nominees:

Persepolis (2007): Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Surf's Up (2007): Ash Brannon, Chris Buck
Best Foreign Language Film of the Year
WINNER

Fälscher, Die (2007)(Austria)
Other Nominees:

Beaufort (2007)(Israel)

Mongol (2007)(Kazakhstan)

Katyn (2007)(Poland)

12 (2007)(Russia)
Best Documentary, Features
WINNER

Taxi to the Dark Side (2007): Alex Gibney, Eva Orner
Other Nominees:

No End in Sight (2007): Charles Ferguson, Audrey Marrs

Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience (2007): Richard Robbins

Sicko (2007): Michael Moore, Meghan O'Hara

War Dance (2007): Andrea Nix, Sean Fine
Best Documentary, Short Subjects
WINNER

Freeheld (2007): Cynthia Wade, Vanessa Roth
Other Nominees:

Corona, La (2008): Amanda Micheli, Isabel Vega

Salim Baba (2008): Tim Sternberg, Francisco Bello

Sari's Mother (2006): James Longley
Best Short Film, Animated
WINNER

Peter & the Wolf (2006): Suzie Templeton, Hugh Welchman
Other Nominees:

Même les pigeons vont au paradis (2007): Samuel Tourneux, Vanesse Simon

I Met the Walrus (2007): Josh Raskin

Madame Tutli-Putli (2007): Chris Lavis, Maciek Szczerbowski

Moya lyubov (2006): Aleksandr Petrov
Best Short Film, Live Action
WINNER

Mozart des pickpockets, Le (2006): Philippe Pollet-Villard
Other Nominees:

Om natten (2007): Christian E. Christiansen, Louise Vesth

Supplente, Il (2006): Andrea Jublin

Tanghi argentini (2006): Guy Thys, Anja Daelemans

The Tonto Woman (2007): Daniel Barber, Matthew Brown